NORVEGIJOS SVEIKATOS DIREKTORATAS: SAVIVALDYBĖS TURI TESTUOTI NUO KORONAVIRUSO 5 % GYVENTOJŲ PER SAVAITĘ

Savivaldybės turi pasiruošti testuoti penkis procentus gyventojų per savaitę, sako Norvegijos sveikatos direktoratas (Helsedirektoratet).

Aš manau, kad žvilgsnis nuo sveikatos institucijų dabar krypsta į savivaldybes. Mes turime padėti joms viskuo, kuo tik galime, kad savivaldybės tam pasirengtų, NRK sakė sveikatos apsaugos vadovas Bjørn Guldvog.

Kova su koronavirusu, prevencinės priemonės ir užsikrėtusiųjų skaičius dabar pereis naują fazę. Atsakomybė sugrąžinti visuomenę prie įprasto ritmo dabar daugiausia kris ant savivaldybių pečių.

Savivaldybės turės testuoti žmones ir identifikuoti tuos, kurie yra užkrato nešiotojai, ir juos izoliuoti. Taip pat turės stebėti tuos, su kuriais kontaktavo užsikrėtusieji, – teigė B. Guldvog.

Tai reikalauja pastangų

Daugiau nei šešiasdešimt procentų mirčių nuo koronaviruso iki šiol buvo slaugos namuose. Tuo pačiu vis mažiau ir mažiau pacientų reikia intensyvios priežiūros. 

Dėl to Norvegijos sveikatos direktoratas savo laiške prašė savivaldybių padidinti resursus testavimui nuo koronaviruso.

Tai didelis ir daug pastangų reikalaujantis darbas, todėl mes prašėme savivaldybių pasiruošti taip, kad jos būtų pajėgios ištestuoti penkis procentus gyventojų per savaitę, – sako Guldvog – Tai labai didelis skaičius ir mes manome, kad ne visos savivaldybės galės tiek ištestuoti jau pačią pirmąją savaitę, bet gal dabar galėtume ištestuoti 1,5 procento gyventojų ir šį skaičių per vieną mėnesį padidinti iki penkių procentų.

Altos ligoninės gydytojas Frode Øvrejord teigia, kad jie yra nusiteikę įgyvendinti sveikatos institucojos iškeltą tikslą ir kad šis tikslas sutampa su testavimo poreikiu. Tuo pačiu jis pripažįsta, kad tai gali pareikalauti daug pastangų.  

Jeigu užkrečiamumas Altoje padidės, savaime suprantama, kad mes turėsime testuoti penkis procentus. Penki procentai mums yra gana daug, tai yra 210 žmonių per savaitę, – sako F. Øvrejord.

Turi susidėlioti prioritetus

Jeigu bus būtina, kad Alta pasiektų institucijos iškeltą tikslą, tai pareikalaus perorganizavimo. 

Aišku tai, kad mes turėsime pasiruošti kitaip. Su tomis patalpomis, kurias dabar turime, mes negalime ištestuoti 210 žmonių per savaitę. Tokiu atveju mums reikėtų drive-in-palapinės, kur testuotų po du, – teigia savivaldybės ligoninės gydytojas.

Penkių procentų tikslas pareikalaus personalo ir įrangos. Tai vėlgi gali reikšti, kad prioritetus susidėlioti bus sudėtinga.

Gali būti, kad dėliodami prioritetus turėsime į šalį nustumti kitas sveikatos apsaugos apsaugos paslaugas ir tai yra sunkiausia tiek savivaldybėms, tiek ir visiems. Kai kurioms grupėms mes vis tiek turime užtikrinti kokybiškas ir prieinamas paslaugas, –konstatuoja B. Guldvog. 

Jis taip pat priduria, kad savivaldybės atsidurs sudėtingoje situacijoje, nes jos turės padidinti testavimus ir tuo pačiu išlaikyti atitinkamą paslaugų lygį.  

Altos ligoninės gydytojas neatmeta nuomonės, kad padidėjęs testavimo poreikis bus atliekamas kitų sveikatos apsaugos paslaugų sąskaita.

Nors mes ir išsinuomojome medicinos studentų ir slaugytojų, tačiau vis tiek neturime pakankamai žmogiškųjų resursų. Taigi mes turime perkelti žmones iš kitų paslaugų. Praeis keturi-šeši mėnesiai, kol žmonių perkelti iš vienų paslaugų į kitas nebereikės, tai ir yra iššūkis, – užbaigė F.Øvrejord.

Parengė: Aušra Lapėnaitė

Šaltinis: NRK

Leave a Reply