NORVEGIJOS VYRIAUSYBĖS REKOMENDACIJOS DĖL KELIONIŲ


Parengė: Aušra Lapėnaitė

Tegul sūri turkio spalvos Viduržemio jūra palaukia savo eilės. Užsienio reikalų departamento rekomendacija vengti kelionių į užsienį galioja iki rugpjūčio 20 d. , – penktadienį spaudos konferencijoje kalbėjo Erna Solberg. 

Iki rugpjūčio 20 d. nepatariamos kelionės į užsienį
Tie pasikeitimai, apie kuriuos mes dabar šiandien kalbame, turi būti nuolat iš naujo įvertinami pagal esamą infekcijos situaciją. Iš esmės Užsienio reikalų departamento kelionių rekomendacijos, draudimas atvykti ir bendrosios karantino nuostatos galioja iki rugpjūčio 20 d. , –sakė E. Solberg.


Vyriausybė įspėja apie dvi naujas datas: birželio 15 d. ir liepos 20 d., kada ketinama daryti kai kurias išimtis bendrosioms karantino nuostatoms ir kelionių rekomendacijoms. Pirmas žingsnis yra iki birželio 15 d. įvertinti, ar galime daryti išimtis ir leisti vykti į kitas Šiaurės šalis. Iki liepos 20 d. įvertinsime, ar galime vykti į netolimas Europos šalis, – kalbėjo užsienio reikalų ministrė Ine Eriksen Søreide.

Tačiau galimos išimtys kelionėms priklauso nuo to, kas vyks kitose šalyse. Nepaisant to, kad infekcijų kontrolės priemonės po truputį švelninamos daugelyje šalių, keliauti vis dar yra sudėtinga, – sakė I. E. Søreide. Ji paaiškino, kad Norvegijos gyventojams nepatogumų keliaujant sukelia tarptautinių ir vidaus kelionių apribojimai, skirtinga infekcijos situacija, karantino nuostatos, infekcijų kontrolės priemonės ir labai mažai lėktuvo skrydžių, kurie dar be to dažnai yra atšaukiami.

Daugelis vis dar prašo ambasadų pagalbos sugrįžti namo. Daugelyje šalių apribojimai vis dar gali būti įvesti arba atnaujinti. Dėl to Užsienio reikalų departamentas palaiko galiojančią rekomendaciją susilaikyti nuo visų nebūtinų kelionių į užsienį.

Anot Užsienio reikalų ministrės, iki birželio 15 d. jokių kelionių į poilsio namelius Švedijoje 
Užsienio reikalų ministrė paaiškino, kad dėl kelionių į Šiaurės šalis sušvelninimo bus konsultuojamasi su sveikatos ir teisinėmis institucijomis, taip pat priklausys nuo infekcijos situacijos.  Kitos Europos šalys taip pat apribojimus švelnina pirmiausia kaimynėms šalims. Dėl to vyriausybė prašo Visuomenės sveikatos centro padaryti išsamų infekcijos įvertinimą ir sušvelninti kelionių apribojimus į Šiaurės šalis. Ar galėsime laisvai keliauti po Šiaurę priklauso nuo nuo to, ar kitos Šiaurės šalys dalinsis mūsų infekcijų kontrolės situacijos įvertinimu, –sakė  I. E. Søreide. Paprastai kalbant, iki birželio 15 d. grįžus namo iš poilsio namelio Švedijoje, privalomas karantinas. Ar Norvegijai aktualu dalinai atidaryti sienas kelionėms į kitas Šiaurės šalis, ar visos Šiaurės šalys turėtų būti atidaromos kartu? Mes dirbame, kad visos penkios Šiaurės šalys būtų atidarytos kartu. Bet tai turime detaliau įvertinti artėjant birželio 15 d.,  – kalbėjo E. Solberg.


Seneliai gali atostogauti kartu su anūkais 
Erna Solberg taip pat pristatė, kaip ji pati vadina „svarbiausią gerą naujieną“. Dabar, kai turime nedaug apsikrėtusių, senoliams bus įmanoma atostogauti kartu su savo šeima. Tačiau aiškiai padidintos rizikos asmenys turi individualiai įvertinti, ar tai rekomenduojama, – teigė E. Solberg. 

Sveikatos vadovas Bjørn Guldvog paaiškino, kad visoms grupės keliauti šalies viduje yra saugu. 


Europa atsidaro
Vis daugiau Europos šalių pradėjo švelninti apribojimus. Trečiadienį ES rekomendavo sulėtinti sienų atidarymą tarp šalių, kuriose yra panaši infekcijos situacija.  Mes stebime, kas vyksta kitose šalyse, bet iš to, kokius patarimus turime duoti norvegams, labiausiai stebime, kas vyksta Norvegijoje, – teigė Sveikatos direktorato direktoriaus pavaduotojas Espen Nakstad.

Vokietija jau yra sakiusi, kad iki birželio 15 d. atidarys sienas atvykstantiems iš kitų šalių, taip pat ir iš Norvegijos. Tuo tarpu Graikija turistus nori priimti nuo liepos 1 d. Tai visgi nereiškia, kad norvegams automatiškai įjungiama žalia šviesa keliauti. Užsienio reikalų departamentas skatina atsisakyti nebūtinų kelionių į visas šalis. Girdime, kad Graikija yra pasiruošusi priimti turistus. Kaip mes, kurie planuojame vasaros atostogas, į tai reaguosime? Aš manau, kad turime laikytis to, ką šiandien po pietų sakė Vyriausybė. Jie duos aiškų signalą. Mes taip pat turime laikytis Užsienio reikalų departamento kelionių rekomendacijų, kurios pagrįstos ne tik esama infekcijos situacija, bet ir galimybe keliauti į kitas šalis, – kalbėjo E. Nakstad.  

Jis pridūrė, kad daugelyje pasaulio vietų koronos situacija vis dar yra gana rimta.
Bendrai galime pasakyti, kad kuo mažiau užsikrėtusių yra šalyje, tuo mažesnė rizika yra keliauti į tą šalį nepriklausomai nuo to, kas esate. Tačiau šiuo metu daugelyje pasaulio vietų užsikrėtusių yra daug. Taip pat ir Europoje, galbūt išskyrus Norvegiją ir Islandiją. 

Lietuva, Latvija ir Estija suformavo pirmąjį „kelionių burbulą“ Europoje. Šiose trijose Baltijos šalyse gyventojai gali laisvai keliauti nuo penktadienio vidurnakčio. Baltijos šalių „kelionių burbulas“ yra galimybė įmonėms atnaujinti savo veiklą, o gyventojams suteikia nedidelę viltį, kad gyvenimas grįžta į normalų ritmą , – pranešime spaudai teigė Lietuvos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. 


Sveikatos direktorato direktoriaus pavaduotojas penktadienį ryte sakė suprantantis, kad yra didelis poreikis vėl keliauti: Tuo pačiu mes taip pat turime pagalvoti apie keletą kitų dalykų. Turime vertinti bendrą situaciją. Keliaudami kontaktuojame su daugiau žmonių ir aplankome daugiau vietų nei įprastai. Kontaktų dažnis labai padidėja.  


Naujos rekomendacijos kelionėms šalies viduje ir atvykimui į šalį
Sveikatos direktoratas ir Visuomenės sveikatos institutas penktadienį pasiūlė naujas rekomendacijas, kurios galioja kelionėms šalies viduje. Naujos rekomendacijos užtikrins, kad vasarą būtų saugu atostogauti Norvegijoje. Dabar galime keliauti visoje šalyje, bet turime tai daryti taip, kad išvengtume infekcijos. Jeigu sergate, likite namuose, – sakė E. Solberg. 
Per atostogas galioja tos pačios taisyklės: plaukite rankas ir nuo kitų laikykitės ne mažiau kaip vieno metro atstumo.

Teisingumo ministrė Monica Mæland sakė vis dėlto turinti gerų naujienų, susijusių su vidaus kelionėmis: Mes svarstome galimybę nuo birželio 1 d. visose Šiaurės šalyse atidaryti sienas darbo kelionėms. Tai reiškia, kad patys galėsite įvertinti laikytis karantino ar ne. Šiuo metu galioja dešimties dienų privalomas karantinas. Ji pridūrė, kad yra nuolat vertinami nuostatai, kam leidžiama atvykti į Norvegiją.

Šiuo metu svarbios datos yra:

  • darbo kelionėms – birželio 1 d.
  • kelionėms Šiaurės šalyse – birželio 15 d.
  • kelionėms į netolimas Europos šalis – liepos 15 d. 


Galimybė keliauti į Svalbard
Svalbard visuomenė praktiškai buvo izoliuota ir neturi užsikrėtusių koronavirusu. Dėl to Vyriausybė nuo birželio 1 d. leidžia į Svalbard atvykti turistams iš šalies. Glaudžiai bendradarbiaujant su vietos verslu, buvo parengtas kelionių vadovas, kaip verslui atsakingai vykdyti infekcijos prevenciją. Labai svarbu, kad verslas Svalbard šį vadovą naudotų kaip pagrindą ir kad kiekviena įmonė parengtų savo planus tam, kad gubernatorius nuo birželio 1 d. galėtų panaikinti kelionių draudimą, – sakė M. Mæland. Ji pridūrė, kad jie ruošiasi laipsniškam atidarymui. Salos pasirengimas ir ilgas evakuacijos į sausumą laikas sukelia tam tiktų apribojimų.  Kruizas pakrante Svalbard vandenyse trunka keletą dienų ir turi tam tikrų iššūkių. Mums reikia daugiau laiko įvertinti, kada galime leisti tokią veiklą. Mes taip pat svarstysime riboti bendrą turistų skaičių, kuris vienu metu gali būti Svalbard, – teigė M. Mæland.

Šaltinis: NRK

Leave a Reply