ATVYKUS IŠ LIETUVOS Į NORVEGIJĄ KARANTINUOTIS NEBEREIKĖS – BET KUR PLANUOSIME SAVO ATOSTOGAS?

Nuo liepos 15 d. Norvegijos Vyriausybė atšaukia apribojimus atvykti į Norvegiją asmenims, kurie gyvena Šengeno/Vieningoje ekonominėje erdvėje ir turi priimtiną infekcijos išplitimo lygį. Atvykusiems iš minėtos teritorijos nebetaikomas karantino reikalavimas. Užsienio reikalų ministerija nebetaiko griežtos rekomendacijos nekeliauti į sąraše esančias valstybes ir regionus.

Bendrų pastangų dėka šį pavasarį ir vasarą turime žemą infekcijos išplitimo lygį. Tai reiškia, kad galime labiau atsiverti kelionėms iš ir į šalis su panašia infekcijos situacija. Tuo pat metu tai mus daro labiau pažeidžiamais iš užsienio importuotai infekcijai, tad visi turi apsvarstyti potencialias pasekmes prieš vykstant į kelionę“ – sakė Teisingumo ir viešojo saugumo ministrė Monica Mæland.

Infekcijos lygis kitose valstybėse vertinamas atsižvelgiant į tokius kriterijus kaip COVID-19 užsikrėtusių asmenų santykis su bendru gyventojų skaičiumi, valstybės taikomos infekcijos kontrolės priemonės, žmonių, patekusių į intensyvios terapijos skyrius skaičius. Įvertinus visus šiuos rodiklius priimamas sprendimas ar valstybė bus įtraukta į sąrašą šalių kurių atžvilgiu nėra taikomas karantino reikalavimas bei Užsienio reikalų ministerijos griežta rekomendacija susilaikyti nuo nebūtinų kelionių. Šalys, kurios praeina nustatytus reikalavimus, patenka į „žaliąjį“ sąrašą, kurios nepatenka – į „raudonąjį“. Situacija nuolat stebima, tad pasikeitus situacijai šalis gali būti išbraukta iš „žaliojo“ sąrašo ir įrašyta į „raudonąjį“.

Už sąrašo sudarymą yra atsakingas Viešosios sveikatos institutas. Šis sąrašas bus atnaujinamas kas dvi savaites. Lietuva yra „žaliųjų“ valstybių sąraše, kad sienos keliautojams iš Lietuvos ir į Lietuvą yra pilnai atidaromos nebetaikant jokių karantino reikalavimų.

Iš Vieningos ekonominės erdvės „raudoname“ sąraše yra Švedija. Tačiau kai kuriuose jos regionuose – Kronoberg, Blekinge ir Skåne infekcijos išplitimas nėra didelis, tad karantino reikalavimas kelionėms į ir iš šių regionų nebetaikomas. Į „raudonąjį“ sąrašą taip pat papuolė tokios valstybės kaip Vengrija, Portugalija, Kroatija, Rumunija, Bulgarija ir Liuksemburgas.

Esminis faktorius yra asmens gyvenama vieta, ne pilietybė. Pavyzdžiui JAV pilietis, gyvenantis Italijoje galės atvykti į Norvegiją, tuo tarpu Italijos pilietis, gyvenantis JAV atvykti į Norvegiją negalės, nebent jis gali atvykit pagal kitas taikomas taisykles – kaip gyvenimo partneris ar sutuoktinis.

Tie, kurie planuoja keliones į užsienį, turi pasidomėti kokie atpribojimai, infekcijos kontrolės taisyklės ir rekomendacijos yra taikomos šalyje į kurią vykstama. Keliautojai taip pat turi turėti omenyje, kad tos taisyklės gali keistis labai greitai. Situacija tikrai nesinormalizavo, tad išlygos Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijai neturėtų būti suprantamos kaip padrąsinimas keliauti – sakė Užsienio reikalų ministrė Ine Eriksen Søreide.

Tie, kurie vistik pasirinks keliones į užsienį, turi turėti galiojantį pasą ir kelionės draudimą. Užsienio reikalų ministerija ragina į užsienį keliaujančius Norvegijos piliečius registruoti savo keliones specialiame portale http://www.reiseregistrering.no

Jeigu išvykus į užsienį situacija lankytinoje šalyje koronavirusas išplinta ir regionas ar šalis nebeatitinka nustatytų „žaliojo“ sąrašo kriterijų, reikalavimas karantinuotis gali būti atnaujinamas ir taikomas sugrįžus į Norvegiją.

Nuo liepos 15 d. į Norvegiją taip pat bus leidžiama atvykti ne Vieningos ekonominės erdvės šalių piliečiams, kurių partneriai ar sutuoktiniai gyvena ar dirba Norvegijoje. Tačiau šiai atvykusiųjų grupei vis dar taikomas karantino reikalavimas.

Šiuo Vyriausybės sprendimu išsiūstas ilgai lauktas signalas kelionių agentūroms ir avialinijoms. Po to kai Norvegijos vyriausybė pranešė apie naujus patarimus kelionėms, kelionių operatoriaus TUI užsakymai per dieną išaugo 300 proc. lyginant su ankstesne savaite. Labai sparčiai buvo užpildyti du užsakomieji skrydžiai į Rodo salą ir Kretą. Tarp kitų populiariausių destinacijų – Maljorka, Kipras, Italija.  Ženkliai pildomas rudens kelionių sąrašas. Nuo žiemos kelionių kol kas susilaikoma.

Norvegijos turizmo sektorius taip pat labai džiaugiasi Vyriausybės sprendimu. Prasideda įnirtinga kova tarp turizmo sektoriaus atstovų dėl turistų iš Vokietijos ir Nyderlandų, kurie kolektyviai sudaro 1/3 į Norvegiją atvykstančių turistų. Innovation Norway atliktos apklausos duomenimis, šiais metais į Norvegiją planuoja atvykti apie 2.2 mln. turistų iš Vokietijos, kuriems Norvegija yra tiek pat populiari kaip Prancūzija ir Ispanija.

Leave a Reply